ATS-EXL109-300-R0
Manufacturer:
Advanced Thermal Solutions, Inc.
Part Number:
ATS-EXL109-300-R0
Category:
Heat Sinks
Description:
HEATSINK AL6063 300X200X32MM
In Stock:
19
Manufacturer :
Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Adhesive
Diameter :
Fin Height :
1.262" (32.05mm)
Length :
11.811" (300.00mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Degreased
Package Cooled :
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Product Status :
Active
Shape :
Rectangular, Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
0.71°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
3.09°C/W
Type :
Top Mount, Extrusion
Width :
7.874" (200.00mm)