960-23-15-F-AB-0
Manufacturer:
Wakefield Thermal
Part Number:
960-23-15-F-AB-0
Category:
Heat Sinks
Description:
HEATSINK 23X15MM FRONT PUSH PIN
In Stock:
393
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Push Pin
Diameter :
Fin Height :
0.590" (15.00mm)
Length :
0.906" (23.00mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
BGA
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Product Status :
Active
Shape :
Square, Pin Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
5.50°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
Type :
Top Mount
Width :
0.906" (23.00mm)