HF115AC-0.0055-AC-58
Manufacturer:
Henkel/Loctite
Part Number:
HF115AC-0.0055-AC-58
Category:
Pads, Sheets
Description:
THERM PAD 19.05MMX12.7MM W/ADH
Manufacturer :
Henkel/Loctite
Category :
Pads, Sheets
Adhesive :
Adhesive - One Side
Backing, Carrier :
Fiberglass
Color :
Gray
Material :
Phase Change Compound
Outline :
19.05mm x 12.70mm
Product Status :
Active
Shape :
Rectangular
Thermal Conductivity :
0.8W/m-K
Thermal Resistivity :
0.35°C/W
Thickness :
0.0055" (0.140mm)