55PC0124-24-0/9-F871
Part Number:
55PC0124-24-0/9-F871
Category:
Multiple Conductor Cables
Description:
CABLE 2COND 24AWG
Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper Alloy, Silver Coated
Conductor Strand :
19/36
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.071" (1.80mm)
Length :
Number of Conductors :
2 (1 Pair Twisted)
Operating Temperature :
200°C
Ratings :
Shield Type :
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
24 AWG