55PC1131-22-3/6/9-9CS2608
Part Number:
55PC1131-22-3/6/9-9CS2608
Category:
Multiple Conductor Cables
Description:
CABLE 3COND 22AWG WHITE SHLD
Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Strand :
19/34
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.122" (3.10mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0075" (0.191mm)
Jacket Color :
White
Length :
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
150°C
Ratings :
Shield Type :
Braid
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
22 AWG