CXA-0092-18-6/9CS2973
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part Number:
CXA-0092-18-6/9CS2973
Category:
Multiple Conductor Cables
Description:
CABLE 2COND 18AWG BLU/WH
Manufacturer :
Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Conductor Strand :
19/30
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.142" (3.61mm)
Jacket (Insulation) Material :
Jacket (Insulation) Thickness :
Jacket Color :
Blue, White
Length :
Number of Conductors :
2 (1 Pair Twisted)
Operating Temperature :
150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Shield Type :
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
18 AWG