44AM4141-20-0/2/5/9-9
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part Number:
44AM4141-20-0/2/5/9-9
Category:
Multiple Conductor Cables
Description:
CABLE 4COND 20AWG WHITE
Manufacturer :
Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/32
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.149" (3.78mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0100" (0.254mm)
Jacket Color :
White
Length :
Number of Conductors :
4
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Ratings :
Shield Type :
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
20 AWG