#BWK188F-ZZ
Manufacturer:
Boca Bearing Company
Part Number:
#BWK188F-ZZ
Category:
Bearings
Description:
1/4X1/2X3/16" BALL BEARING
Manufacturer :
Boca Bearing Company
Category :
Bearings
Dynamic Load Rating :
Features :
Inner Diameter :
0.250" (6.35mm)
Material :
Outer Diameter :
0.500" (12.70mm)
Product Status :
Active
Static Load Rating :
Type :
Ball Bearing
Width :
0.188" (4.76mm)