55PC0716-18-9CS2502
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part Number:
55PC0716-18-9CS2502
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP DL STRND 18AWG WHT 1'
Manufacturer :
Category :
Cable Type :
Hook-Up, Dual Wall
Conductor Material :
Copper, Nickel Coated
Conductor Strand :
19/30
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.079" (2.01mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.015" (0.38mm)
Jacket Color :
White
Length :
1.00' (0.30m)
Operating Temperature :
200°C
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
Voltage :
1000V
Wire Gauge :
18 AWG