44AM1111-20-9-9CS2275
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part Number:
44AM1111-20-9-9CS2275
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP DL STRND 20AWG WHT 5'
Manufacturer :
Category :
Cable Type :
Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/32
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.088" (2.24mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyvinyl Fluoride (PVF)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.005" (0.13mm)
Jacket Color :
White
Length :
5.00' (1.52m)
Operating Temperature :
150°C
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
20 AWG