44AM1811-20-9-9CS2275
Part Number:
44AM1811-20-9-9CS2275
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 20AWG 600V WHITE
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Strand :
19/32
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.103" (2.62mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyvinyl Fluoride (PVF)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.008" (0.20mm)
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
20 AWG