44A0311-20-2-US
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part Number:
44A0311-20-2-US
Description:
HOOK-UP DL STRND 20AWG RED 1=1FT
Manufacturer :
Conductor Strand :
19/32
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.078" (1.98mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.005" (0.13mm)
Jacket Color :
Red
Length :
Enter Number of Feet in Order Quantity
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
Voltage :
2500V
Wire Gauge :
20 AWG