81044/9-16-9CS2621
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part Number:
81044/9-16-9CS2621
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG 600V WHITE
Manufacturer :
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/29
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.089" (2.26mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyvinylidene Fluoride (PVDF), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.005" (0.13mm)
Jacket Color :
White
Length :
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
16 AWG