FLDWD0311-10-6
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part Number:
FLDWD0311-10-6
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 10AWG BLU
Manufacturer :
Category :
Cable Type :
Hook-Up, Dual Wall
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
37/26
Features :
Chemical Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.146" (3.71mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.004" (0.09mm)
Jacket Color :
Blue
Length :
Operating Temperature :
125°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 3584
Voltage :
600V
Wire Gauge :
10 AWG