FLDWC0311-16-2CS2736
Part Number:
FLDWC0311-16-2CS2736
Description:
HOOK-UP DUAL STRND 16AWG RED 1'
Conductor Strand :
19/29
Jacket (Insulation) Diameter :
0.081" (2.06mm)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.004" (0.09mm)
Jacket Color :
Red
Operating Temperature :
-45°C ~ 125°C
Voltage :
600V
Wire Gauge :
16 AWG