FLHTA0311-24-9
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part Number:
FLHTA0311-24-9
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP SOLID 24AWG 600V WHITE
Manufacturer :
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
Solid
Features :
Chemical Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.033" (0.84mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.006" (0.15mm)
Jacket Color :
White
Length :
Operating Temperature :
200°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 3584
Voltage :
600V
Wire Gauge :
24 AWG