82A0112-16-9CS2630
Part Number:
82A0112-16-9CS2630
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG 600V WHITE
Conductor Material :
Copper, Silver Coated
Conductor Strand :
259/40
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.079" (2.01mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.004" (0.09mm)
Jacket Color :
White
Length :
Operating Temperature :
150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
16 AWG