55PC0211-16-92CS2502
Part Number:
55PC0211-16-92CS2502
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 16AWG W/R
Cable Type :
Hook-Up, Dual Wall
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/29
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.071" (1.80mm)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.008" (0.20mm)
Jacket Color :
White, Red Stripe
Length :
Operating Temperature :
150°C
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
16 AWG