55A7308-28-0
Part Number:
55A7308-28-0
Description:
HOOK-UP SOLID 28AWG 600V BLACK
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Silver Coated
Conductor Strand :
Solid
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.023" (0.58mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.005" (0.13mm)
Jacket Color :
Black
Length :
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Voltage :
600V
Wire Gauge :
28 AWG