44/0611-14-9CS2634
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part Number:
44/0611-14-9CS2634
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP DL STRND 14AWG 2500V WHT
Manufacturer :
Category :
Cable Type :
Hook-Up, Dual Wall
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/27
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.114" (2.89mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.005" (0.13mm)
Jacket Color :
White
Length :
Operating Temperature :
-65°C ~ 135°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
2500V
Wire Gauge :
14 AWG