55A6259-18-9-9CS2275
Part Number:
55A6259-18-9-9CS2275
Description:
HOOK-UP DL STRND 18AWG WHT
Cable Type :
Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/30
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.120" (3.05mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.010" (0.25mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Voltage :
600V
Wire Gauge :
18 AWG