55A1812-24-3-3CS356
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part Number:
55A1812-24-3-3CS356
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP DL STRND 24AWG ORANGE
Manufacturer :
Category :
Cable Type :
Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Conductor Material :
Copper, Silver Coated
Conductor Strand :
19/36
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.078" (1.98mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.008" (0.20mm)
Jacket Color :
Orange
Length :
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
24 AWG