55A1111-24-9-9CS2275
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part Number:
55A1111-24-9-9CS2275
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP DL STRND 24AWG WHT 1=1FT
Manufacturer :
Category :
Cable Type :
Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/36
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.070" (1.78mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.008" (0.20mm)
Jacket Color :
White
Length :
Enter Number of Feet in Order Quantity
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
24 AWG