C2102A.21.08
Manufacturer:
Prysmian Group
Part Number:
C2102A.21.08
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 20AWG BROWN 1000'
Manufacturer :
Prysmian Group
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Annealed Tinned
Conductor Strand :
10/30
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.102" (2.59mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.032" (0.81mm)
Jacket Color :
Brown
Length :
1000.0' (304.8m)
Operating Temperature :
-20°C ~ 105°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
UL Style 1015, ASTM B-33
Voltage :
600V
Wire Gauge :
20 AWG