1332-22-1-0500-010-1-TS
Manufacturer:
CnC Tech
Part Number:
1332-22-1-0500-010-1-TS
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 22AWG VIOLET 500'
Manufacturer :
CnC Tech
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
7/0.0100"
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.057" (1.45mm)
Jacket (Insulation) Material :
Fluorinated Ethylene-Propylene (FEP)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.013" (0.33mm)
Jacket Color :
Violet
Length :
500.0' (152.4m)
Operating Temperature :
-80°C ~ 200°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
UL Style 1332
Voltage :
300V
Wire Gauge :
22 AWG