12STRBLATXL100
Manufacturer:
Remington Industries
Part Number:
12STRBLATXL100
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 100'
In Stock:
38
Manufacturer :
Remington Industries
Category :
Cable Type :
Hook-Up, Automotive
Conductor Material :
Copper, Bare
Conductor Strand :
19/25
Features :
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.128" (3.25mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyethylene (XLPE)
Jacket (Insulation) Thickness :
Jacket Color :
Black
Length :
100.0' (30.5m)
Operating Temperature :
125°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
60V
Wire Gauge :
12 AWG