28UL1429STRBLU250
Manufacturer:
Remington Industries
Part Number:
28UL1429STRBLU250
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
#28 UL1429 150V WIRE BLU 250'
In Stock:
20
Manufacturer :
Remington Industries
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
7/36
Features :
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.036" (0.91mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.010" (0.25mm)
Jacket Color :
Blue
Length :
250.0' (76.2m)
Operating Temperature :
80°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 1429
Voltage :
150V
Wire Gauge :
28 AWG