28UL1429STRRED250
Part Number:
28UL1429STRRED250
Description:
#28 UL1429 150V WIRE RED 250'
Jacket (Insulation) Diameter :
0.036" (0.91mm)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.010" (0.25mm)
Jacket Color :
Red
Length :
250.0' (76.2m)
Operating Temperature :
80°C
Voltage :
150V
Wire Gauge :
28 AWG