28UL1429STRBLA100
Part Number:
28UL1429STRBLA100
Description:
#28 UL1429 150V WIRE BLA 100'
In Stock:
20
Conductor Strand :
7/36
Jacket (Insulation) Diameter :
0.036" (0.91mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.010" (0.25mm)
Jacket Color :
Black
Length :
100.0' (30.5m)
Operating Temperature :
80°C
Ratings :
UL Style 1429
Voltage :
150V
Wire Gauge :
28 AWG