2671/16GN-1000
Manufacturer:
Daburn
Part Number:
2671/16GN-1000
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG GRN
Manufacturer :
Daburn
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Bare
Conductor Strand :
665/44
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.096" (2.44mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.015" (0.38mm)
Jacket Color :
Green
Length :
1000.0' (304.8m)
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 1692/1568
Voltage :
300V
Wire Gauge :
16 AWG