CRT12-2RD-100
Manufacturer:
Daburn
Part Number:
CRT12-2RD-100
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 12AWG RED
Manufacturer :
Daburn
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Silver Coated
Conductor Strand :
19/25
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.142" (3.61mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Thickness :
Jacket Color :
Red
Length :
100.0' (30.5m)
Operating Temperature :
-90°C ~ 200°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
10kV
Wire Gauge :
12 AWG