2671/36BK-1000
Manufacturer:
Daburn
Part Number:
2671/36BK-1000
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 36AWG BLACK
Manufacturer :
Daburn
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Silver Coated
Conductor Strand :
7/44
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.016" (0.41mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.005" (0.13mm)
Jacket Color :
Black
Length :
1000.0' (304.8m)
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 1692/1568
Voltage :
150V
Wire Gauge :
36 AWG