2616/12-RD-1000
Manufacturer:
Daburn
Part Number:
2616/12-RD-1000
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 12AWG RED
Manufacturer :
Daburn
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
65/30
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.156" (3.96mm)
Jacket (Insulation) Material :
Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Thickness :
0.031" (0.80mm)
Jacket Color :
Red
Length :
1000.0' (304.8m)
Operating Temperature :
-40°C ~ 200°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 3135
Voltage :
600V
Wire Gauge :
12 AWG