3122-16-1-0500-004-1-TS
Manufacturer:
CnC Tech
Part Number:
3122-16-1-0500-004-1-TS
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG RED 250'
In Stock:
1
Manufacturer :
CnC Tech
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
7/0.0197"
Features :
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.106" (2.69mm)
Jacket (Insulation) Material :
Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Thickness :
0.015" (0.38mm)
Jacket Color :
Red
Length :
250.0' (76.2m)
Operating Temperature :
-50°C ~ 200°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 3122
Voltage :
300V
Wire Gauge :
16 AWG