3239-20-1-0500-001-1-TS
Manufacturer:
CnC Tech
Part Number:
3239-20-1-0500-001-1-TS
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 20AWG BLK 250'
In Stock:
51
Manufacturer :
CnC Tech
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
21/0.0071"
Features :
High Temperature, Oil Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.088" (2.24mm)
Jacket (Insulation) Material :
Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Thickness :
0.025" (0.63mm)
Jacket Color :
Black
Length :
250.0' (76.2m)
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 3239
Voltage :
3000V
Wire Gauge :
20 AWG