3135-16-1-0500-011-1-TS
Manufacturer:
CnC Tech
Part Number:
3135-16-1-0500-011-1-TS
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG GRN/YEL 50'
In Stock:
3
Manufacturer :
CnC Tech
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
26/0.0100"
Features :
High Temperature, Oil Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.119" (3.02mm)
Jacket (Insulation) Material :
Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Thickness :
0.031" (0.80mm)
Jacket Color :
Green, Yellow
Length :
50.00' (15.24m)
Operating Temperature :
-30°C ~ 200°C
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
UL Style 3135
Voltage :
600V
Wire Gauge :
16 AWG