3135-18-1-0500-004-1-TS
Manufacturer:
CnC Tech
Part Number:
3135-18-1-0500-004-1-TS
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 18AWG RED 50'
In Stock:
11
Manufacturer :
CnC Tech
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
7/0.0157"
Features :
High Temperature, Oil Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.107" (2.72mm)
Jacket (Insulation) Material :
Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Thickness :
0.030" (0.76mm)
Jacket Color :
Red
Length :
50.00' (15.24m)
Operating Temperature :
-30°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 3135
Voltage :
600V
Wire Gauge :
18 AWG