3386-20-1-0500-005-1-TS
Manufacturer:
CnC Tech
Part Number:
3386-20-1-0500-005-1-TS
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 20AWG BLU 50'
In Stock:
14
Manufacturer :
CnC Tech
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
34/0.0071"
Features :
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.102" (2.59mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyethylene (XLPE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.030" (0.76mm)
Jacket Color :
Blue
Length :
50.00' (15.24m)
Operating Temperature :
-10°C ~ 105°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
UL Style 3386
Voltage :
600V
Wire Gauge :
20 AWG