10982-20-1-2000-001-1-TD
Manufacturer:
CnC Tech
Part Number:
10982-20-1-2000-001-1-TD
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP SOLID 20AWG BLK 100'
In Stock:
8
Manufacturer :
CnC Tech
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
Solid
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.071" (1.80mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyphenylene Ether, Modified (mPPE)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.015" (0.38mm)
Jacket Color :
Black
Length :
100.0' (30.5m)
Operating Temperature :
-10°C ~ 80°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 10982
Voltage :
300V
Wire Gauge :
20 AWG