3266-20-1-0500-006-1-TS
Manufacturer:
CnC Tech
Part Number:
3266-20-1-0500-006-1-TS
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BRN 50'
In Stock:
11
Manufacturer :
CnC Tech
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
21/0.0071"
Features :
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.073" (1.85mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyethylene (XLPE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.015" (0.38mm)
Jacket Color :
Brown
Length :
50.00' (15.24m)
Operating Temperature :
-10°C ~ 125°C
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
UL Style 3266
Voltage :
300V
Wire Gauge :
20 AWG