3132-18-1-0500-007-1-TS
Manufacturer:
CnC Tech
Part Number:
3132-18-1-0500-007-1-TS
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 18AWG 300V GRN 25'
In Stock:
8
Manufacturer :
CnC Tech
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
34/0.0071"
Features :
High Temperature, Oil Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.079" (2.01mm)
Jacket (Insulation) Material :
Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Thickness :
0.016" (0.41mm)
Jacket Color :
Green
Length :
25.00' (7.62m)
Operating Temperature :
-30°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 3132
Voltage :
300V
Wire Gauge :
18 AWG