1672-24-1-0500-010-1-TS
Manufacturer:
CnC Tech
Part Number:
1672-24-1-0500-010-1-TS
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 24AWG VIOLET 50'
In Stock:
12
Manufacturer :
CnC Tech
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
11/0.0063"
Features :
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.091" (2.31mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.016" (0.41mm)
Jacket Color :
Violet
Length :
50.00' (15.24m)
Operating Temperature :
-10°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 1672
Voltage :
300V
Wire Gauge :
24 AWG