10368-28-1-0500-006-1-TS
Manufacturer:
CnC Tech
Part Number:
10368-28-1-0500-006-1-TS
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 28AWG 300V BRN 50'
In Stock:
12
Manufacturer :
CnC Tech
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
7/0.0050"
Features :
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.036" (0.91mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyethylene (XLPE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.010" (0.25mm)
Jacket Color :
Brown
Length :
50.00' (15.24m)
Operating Temperature :
-10°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 10368
Voltage :
300V
Wire Gauge :
28 AWG