55PC2111-14-9-9
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part Number:
55PC2111-14-9-9
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
CBL 1 COND 14AWG 600V WHT
Manufacturer :
Category :
Cable Type :
Hook-Up, Shielded
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/27
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.102" (2.59mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.007" (0.18mm)
Jacket Color :
White
Length :
Operating Temperature :
150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
14 AWG