55A6548-16-6-9CS2060
Part Number:
55A6548-16-6-9CS2060
Description:
CBL 1COND STRND 16AWG 600V BLUE
Cable Type :
Hook-Up, Shielded
Conductor Material :
Copper, Silver Coated
Conductor Strand :
19/29
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.102" (2.59mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.008" (0.20mm)
Jacket Color :
Blue
Length :
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Voltage :
600V
Wire Gauge :
16 AWG