55PC6015-24-9-9CS2573
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part Number:
55PC6015-24-9-9CS2573
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP DUAL STRND 24AWG WHITE
Manufacturer :
Category :
Cable Type :
Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Conductor Material :
Copper, Silver Coated
Conductor Strand :
19/36
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.062" (1.57mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.007" (0.18mm)
Jacket Color :
White
Length :
Operating Temperature :
200°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
24 AWG