55PC2211-16-2-2
Part Number:
55PC2211-16-2-2
Description:
HOOK-UP DL STRND 16AWG RED
Cable Type :
Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/29
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.092" (2.34mm)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.007" (0.18mm)
Jacket Color :
Red
Length :
Operating Temperature :
150°C
Voltage :
600V
Wire Gauge :
16 AWG