55PC2113-16-9-9CS2949
Part Number:
55PC2113-16-9-9CS2949
Description:
CBL 1COND STRND 16AWG 600V WHITE
Conductor Material :
Copper, Nickel Coated
Conductor Strand :
19/29
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.087" (2.21mm)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.007" (0.18mm)
Jacket Color :
White
Length :
Operating Temperature :
200°C
Voltage :
600V
Wire Gauge :
16 AWG