44A0311-12-3
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part Number:
44A0311-12-3
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP DL STRND 12AWG 2500V ORG
Manufacturer :
Category :
Cable Type :
Hook-Up, Dual Wall
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
37/28
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.131" (3.33mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.005" (0.13mm)
Jacket Color :
Orange
Length :
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Ratings :
Voltage :
2500V
Wire Gauge :
12 AWG