55FB1511-22-7L5-0CS2173
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part Number:
55FB1511-22-7L5-0CS2173
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP DL STRND 22AWG BLACK
Manufacturer :
Category :
Cable Type :
Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/34
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.083" (2.11mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.008" (0.20mm)
Jacket Color :
Black
Length :
Operating Temperature :
150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
22 AWG